تبلیغات
پزشکی - توصیه ها یی برای ترک

توصیه ها یی برای ترک

 

نوع مطلب :ترک خود ارضایی ،

نوشته شده توسط:دکتر جایا

WwW.Trk1.Mihanblog.cOm

WwW.Trk1.Mihanblog.cOm

 

میشه کنترل فکر رو این طور تعریف کرد: جهت دهی مثبت به افکاری که در ذهنمون شکل می گیرن و اجتناب از تمرکز روی جوانب منفی یک موضوع. البته این تعریف منه، همین الانم ساختمش ولی بهش اعتقاد داشتم و دارم.

برای اینکه بیشتر دربارش توضیح بدم می تونم مثال های زیادی بزنم. مثلا دارم تو خیابون قدم می زنم و سرم به کار خودمه. یه دفعه وسوسه های شیطون سراغم میاد که بابا سرت رو بچرخون ببین کیا دارن از اطرافت رد میشن!

اینجا میشه:

1- این فکر منفی رو فوری خنثی کرد. چه جوری؟ کافیه با خودم بگم باز این شیطان ملعون سر و کلش پیدا شده و هدفش هم از راه به در کردن منه. اینجاست که میگم به من چه که کی داره از کنارم رد میشه.

یه کار دیگه هم میشه کرد

2- با خودم بگم خب مگه چیه بزار ببینم چه خبره.

اگه اولی رو انتخاب کردم یعنی فکرم رو کنترل کردم همه چیز حله و تموم میشه؛ اما اگه دومی رو انتخاب کردم یعنی نتونستم فکرم رو کنترل کنم، حالا دیگه از فکر کاری بر نمیاد و افسار فکرم رو به چشمم سپردم. اینجا هم راه نجاتی هست اونم کنترل نگاهه که سخت تر از کنترل فکره. چون منی که تو مرحله ی اول حرف شیطون رو زمین نزدم حالا تو مرحله ی دوم هم بعیده که زمین بزنم.

وقتی سیر تماشا کردم و نتونستم نه فکرم و نه نگاهم رو کنترل کنم، دیو سرکش هوس خودنمایی می کنه و اگه این رو هم نتونم کنترل کنم، نوبت شهوت می رسه و باقی قضایا. این یه مثال ساده بود که البته خیلی خطرناک نیست و معمولا نهایتا بعد از چشم چرونی خفه میشه. اما هدف از گفتن این مثال درک موضوع دیگه ای بود.

حالا فرض می کنم تو خونه تنها هستم. اولین جرقه های منفی تو مخم زده میشه. اگه تونستم تو نطفه خفش کنم برنده ام وگرنه کار خیلی خیلی خیلی سخت میشه و معمولا این بازی رو آدم می بازه.

اینجا مثل مثال قبلی نیست. اینجا بحث جدی تره چون تنها هستم و اختیار همه کار دارم. فرض می کنم نتونستم بر افکار منفی فائق بیام: به احتمال خیلی زیاد می رم سراغ یه سری تصاویر آلوده کننده.

حالا این تصاویر می تونه از طریق ماهواره باشه، اینترنت یا CD و ... . خیلی زمان زیادی نمی بره. چون با دیدن اون چنان صحنه هایی آدم حتی به مرحله ی هوس هم نمی رسه و یک ضرب پا به مرحله ی شهوت می زاره و ... .

پایان این داستان معلومه و بعد از این داستان معلوم تر. خدا کمک کنه و خودمم تلاش که فکرم تحت کنترل خودم باشه نه شیطان.

ِـ بر اساس تحقیقات به عمل آمده، بیشتر افراد مبتلا به استمنا اظهار كرده اند ، آن قدر اراده ندارند تا بتوانند دست از این كار بردارند. اینان خود را غریقی می بینند كه میان امواج خروشان دریا گرفتار شده اند، در حالی كه حقیقت این نیست. در طول زندگی به موازات رشد بدنی، اراده نیز تعمیق می یابد و انسان در هر شرایطی قادر به تسلط بیشتر بر خواسته های خود می باشد. بنابراین اولین راهكار تقویت اراده است. عواملی در تقویت اراده مؤثر است مانند: 1ـ تمركز بخشیدن به فعالیت های گوناگون. 2ـ توجه به عبادات به ویژه نماز كه تمرین تمركز فكر است. 3ـ پایان رسانیدن كارهای نیمه تمام. 4ـ تلقین مثبت. همواره به خود این گونه تلقین كنید كه ارادۀ انجام این كار را دارید و شكست مفهومی ندارد. تلقین در ترك عادات نامطلوب و غلبه بر خودارضایی مؤثر است. پل ژاگو می گوید: «وقتی بخواهیم با عادت زشتی ستیزه كنیم، ابتدا باید نتایج نامطلوب آن را در نظر مجسّم سازیم، بعد منافعی را كه در نتیجۀ ترك آن عاید می شود، در روح خود تصور كنیم، در نتیجه این عمل، هر بار كه چنین نمایشی در روح خود می دهیم، بر آن تحریك یا وسوسه چیرگی یافته و لذت ترك آن را در خود احساس می كنیم. اگر تلقین به نفس را بلافاصه پیش از خواب اجرا كنیم، مؤثر تر از مواقع دیگر خواهد بود. به طور كلی، متمركز ساختن فكر در كاری كه می خواهیم برای اجرای آن فردا صبح در فلان ساعت بیدار شویم كافی است». بنابراین باید خود را باور كنید و ترس و شكست را به خود راه ندهید. بدانید كه اگر بخواهید می توانید. این جمله شعار نیست، بلكه در عمل نیز افراد زیادی توانسته اند بر عادات ناپسند غلبه كنند و به حال طبیعی برگردند.

http://goodfeeling.blogsky.com/category/cat-1/

 2ـ گسترش دایرۀ ارتباطات: افراد مبتلا به انحرافات اخلاقی و جنسی معمولاً از بُعد ارتباطی، آسیب دیده و تنهایی را برگزیده اند. درمان خودارضایی وقتی میسر است كه از انزوا خارج شوید و به جمع بپیوندید. در محیط دانشگاه در فعالیت های فوق برنامه مانند اردوهای دانشجویی یا فعالیت های هنری مانند شعر، سرود، بازی در نمایش، تئاتر و غیره حضور فعال داشته باشید.

 

3ـ تغییر زاویه نگرش و عمل: یكی از شیوه های درمان خودارضایی، تغییر جهت دادن انرژی روانی جوان از هدف های جنسی به هدف های فرهنگی و هنری است. البته انتخاب اهداف مذكور بستگی به استعدادها و توان های جوان دارد. گرایش به معنویت یك نوع تصعید نیز می تواند حساب شود. به طور كلی منظور آن است كه هر وقت خواستید به عادت ناپسند روی آورید، فوراً خود را مشغول كار دیگری كنید كه به آن علاقه دارید.

 

 4ـ مثبت گرایی: هرگونه منفی گرایی و احساس پوچی، درمان خودارضایی را به تأخیر می اندازند، در عوض اصلاح فكر و مثبت گرایی، گام مؤثری در ترك خودارضایی محسوب می شود. قطعاً درگذشته موفقیت هایی داشته اید، مانند موفقیت در درس ها یا حرفه و شغل كه بسیاری از جوانان آرزوی آن را دارند. این پیروزی را مورد توجه قرار دهید و بر نقاط مثبت خویش و خود باوری و ایمان به خود پافشاری كنید. در این صورت احساس می نمایید هنوز قادرید زندگی نوینی را بیافرینید.

 

 5ـ امید آفرینی: بیش تر افرادی كه دچار خودارضایی شده اند، از دو جهت نگرانی دارند: از گذشته و از عوارض جسمی و روانی.از این رو احساس ناامیدی می كنند ؛ در حالی كه آنان نباید تصوّر كنند بعد از چند بار توبه و شكستن آن، دیگر امیدی وجود ندارد. در توبه همیشه به روی بندگان گناهكار باز است و امكان بازگشت فراهم می باشد. "این درگه ما درگه نومیدی نیست صد بار اگر توبه شكستی باز آی" امام باقر(ع) فرمود: محبوب ترین افراد پیش خدا گناهكارانی هستند كه بیشتر در معرض گناه بوده و توبه كرده اند. كافی است از صمیم دل توبه كنید و بر ترك گناه تصمیم بگیرید. اگر این اتفاق بیفتد، مانند كسی هستید كه اصلاً گناهی مرتكب نشده است.

 در مورد زیان های جسمی و روانی ناشی از خود ارضایی مانند احساس درد در ناحیه چشم و گودی چشم و غیره، همۀ این عوارض، در پرتو معالجات و تدابیر درمانی قابل جبران است.

 

 6ـ درمان تدریجی: ترك عادت نامطلوب به طور ناگهانی و دفعی امكان پذیر نیست، بلكه هرگونه تغییر نیازمند فرصت بخشیدن و گذشت زمان خواهد بود، پس مرحله به مرحله پیش بروید و از ادامۀ كار خسته نشوید.

 

 7ـ پرورش معنویت: نماز بهترین راه ارتباطی با خدا است و سد پولادینی در برابر امواج گناه به حساب می آید، پس نماز عاملی تهاجمی علیه انحرافات است. هر چه می توانید رابطۀ خود را با خدا تقویت كنید و نماز را با توجه كامل بخوانید. خود را در برابر وسوسه های شیطانی مسلّح سازید. هر روز قرآن بخوانید و دعاهای مورد علاقه به ویژه مناجات شعبانیه همراه با معنای آن را زمزمه كنید.

و نمازهایتان را در مساجد و نماز شب بخوانبد

 8ـ ورزش: یكی از عواملی كه هم در پیشگیری نقش دارد و هم در درمان، ورزش است، از جمله كوهنوردی كه انرژی های متراكم را در مسیر سالم به جریان می اندازد.

 

 9ـ ازدواج: در اولین فرصت ازدواج كنید، حتی اگر به صورت نامزدی و عقد كردن انجام گیرد.

 

 

10ـ رژیم غذایی: از خوردن غذاهایی كه مقدار زیادی كالری دارد، اجتناب كنید.

 

 11ـ درمان طبی: در مواردی لازم است به متخصص مراجعه كنید. تزریق نوعی هورمون موجب تعادل تمایلات می شود.

 

 12 - به صورت طاق باز نخوابید و از دمر خوابیدن به گونه اى كه شكم و سینه ها روى زمین قرار گیرد, اجتناب كنید و از قرار دادن پا روى پاى دیگر هنگام خواب خوددارى شود.

 

 13 - پیوسته با لباس گشاد و آزاد بخوابید و از خوابیدن با شورت پرهیز كنید. هرگز در یك اتاق دربسته وخلوت نخوابید و عادت كنید اتاق خوابتان مقدارى روشنایى داشته باشید.

 

 14 - نگه داشتن ادرار و مدفوع , علاوه بر ایجاد سنگ كلیه و مثانه و بیمارى هاى انگلى و قارچى و بالارفتن میزان اورهء خون , باعث فراهم شدن زمینه اى مساعد براى بیمارى هاى جنسى واستمنا است.

 

 15 - از توقف زیاد در توالت جدّاً بپرهیزید. مخرج بول و غایط همیشه با آب سرد شست و شو داده شود و از شستن با آب گرم خودداری نمایید. مگر درمواقع بیمارى یا حساسیت از پاك كردن با دستمال كاغذى و غیره . در حمام كردن نیز به این مسئله توجه داشته باشید كه آب چندان گرم نباشد.

 

 16 - از پوشیدن لباس زبر یا بسیار نرم اجتناب شود. هم چنین از پوشیدن لباس هاى كیپ و چسبان مانند شلوار جین خوددارى گردد.

 

 17 - سعى كنید هفته اى دو روز و یا اقلاً یك روز, روزه بگیرید و شب ها, غذاى سبك بخورید; زیرا در كاهش و تعدیل غریزهء جنسى مؤثر است . از مصرف غذاهاى داراى مواد پروتیینى زیاد و ادویه و غذاهایى كه طبیعت گرم دارند, مانند عسل و خرما و موز و یا پیاز و سیر خوددارى كنید. بیش تر از لبنیات مخصوصاً ماست و هم چنین سبزى ها به خصوص كاهو و كلم استفاده كنید.

منبع: http://spygearworld.com/index.php?q=aHR0cDovL3d3dy5wYXNva2hnb28uaXIvZmE%3D

 

- سعى كنید همیشه پیش از خواب مثانه خود را تخلیه كنید و شب‏هاى به خصوص غذایى سبك میل كنید.
2- هرگز شكم خود را بیش از حد معمول پر نكنید بلكه تا چند لقمه دیگر كه جاى دارید دست بكشید.
3- از پوشیدن لباس‏هاى تنگ و چسبان (به خصوص لباس زیر این‏چنینى) اجتناب ورزید.
4- هرگز فكر گناه را به ذهن خود راه ندهید و از تصور و تخیل امور جنسى و شهوانى سخت پرهیز كنید.
5- از خواندن، شنیدن، نگاه كردن به امور و تصاویر شهوت‏آفرین دورى كنید.
6- از خوردن مواد غذایى محرك مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم‏مرغ و غذاهاى چرب اجتناب و یا به حداقل اكتفا نمایید.
7- از نگاه كردن و دست‏ورزى به اندام جنسى خود پرهیز كنید.
8- هرگز به رو نخوابید.
9- هیچ‏گاه تنها در یك مكان نباشید تا فرصت و زمینه گناه از بین برود.
10- براى تخلیه انرژى زاید بدن به طور منظم و زیاد ورزش كنید.
11- هیچ‏گاه بیكار نباشید و همیشه براى مشغول ساختن خود به فعالیتى مطلوب و مثبت برنامه داشته باشید.
12- روزه مستحبى بگیرید و اگر قادر نیستید، روزه تربیتى بگیرید یعنى به كمترین مقدار غذا و كم‏حجم‏ترین نوع غذاها اكتفا كنید و وعده غذایى خود را كم كنید.
13- هرگز به نامحرم نگاه نكنید، حتى اگر به ارتباط كلامى با آنها مجبور باشید.
14- با جنس مخالف رفتار متكبرانه داشته باشید، هرگز با روى باز و نرمى با آنها برخورد نكنید.
15- هرگاه افكار جنسى به ذهن شما وارد شد خود را تنبیه كنید. مثلاً با بستن یك كش به مچ دست خود و كشیدن و رها كردن آن به خود هشدار دهید.
16- به بدى گناه و عواقب آن بیاندیشید و تا زمانى كه به گناه آلوده نشده‏اید بیشتر در فكر زیان‏هاى خطرات، آبروریزى و عقاب آن باشید.
17- هرگز از رحمت خدا مأیوس نباشید.
18- به محض لغزش فوراً توبه كنیدو سعى كنید كه دیگر تكرار نشود.
19- قرآن زیاد بخوانید و در معانى آیات آن تفكر كنید.
20- در مجالس مذهبى، دعا و توسل و موعظه زیاد شركت كنید.
21- از كتبى كه جنبه موعظه و بیدارگرى قلبى دارد بهره بگیرید و مقید باشید در روز چند ساعت به مطالعه این‏گونه كتب بپردازید. براى مثال مجموعه كتاب‏هاى شهید دستغیب توصیه مى‏شود به خصوص كتاب گناهان كبیره، قلب قرآن، ایمان، قلب سلیم و معاد و.

22- اوقات فراغت خود را با مطالعه، ورزش، زیارت، عبادت و عیادت از نزدیكان و. پر كنید.
23 - به معاد و قیامت فكر كنید.
24- ذكر لاحول ولا قوة الا باللَّه را زیاد برزبان جارى سازید.
25- عبادت‏هاى خود مانند نماز و روزه و. را صحیح و دقیق و در اول وقت انجام دهید و در انجام هر چه كامل‏تر و بهتر نماز خود بكوشید و در این مورد از كتاب آداب‏الصلوة امام خمینى بهره بگیرید.
26- از محیطهاى آلوده، سخت دورى كنید و بیشتر وقت خود را در كتابخانه بگذرانید و بى‏علت در خیابان‏هاى آلوده نباشید.
برادر عزیزم مجدداً تكرار میكنیم كه سعى در پایبندى به دستورالعملها است كه مفید خواهد بود، لذا تلاش كنید كه كاملاً دقیق و صحیح به آنها عمل كنید. اما باید خاطرنشان سازیم كه عوارض استمناء خیلى زیاد است و آنچه شما در لابلاى نامه خود اشاره كرده و برشمرده‏اید از عوارض زشت و منفى این عمل پلید است، مثلاً عدم تمركز حواس، پرخاشگرى، عصبانیت زود و سریع، تار شدن چشمان، كاهش دقت، لرزش دست‏ها و. جملگى از عواقب زشت این عمل است كه در صورت استمرار حتى افكار و روحیات شما را نیز تهدید مى‏كند ولى با پاك ساختن رفتار خود از آن عمل زشت این عوارض منفى نیز از بین رفته و فردى پاك و وارسته خواهید شد و از زندگى خود لذت مى‏برید، بنابراین به منظور فرار از پیامدهاى منفى این عمل زشت لازم است هر چه سریع‏تر و كامل‏تر به دستورالعمل‏هاى فوق‏الذكر عمل كنید و دیگر هرگز به سراغ آن عمل نروید. توجه داشته باشید كه اگر دستورالعمل‏هاى فیزیولوژیكى فوق مانند شماره‏هاى 1 تا 10 را عمل كنید، دیگر دچار نعوظ صبحگاهى نیز نخواهید شد.
امیدواریم با عمل به برنامه ارائه شده، دیگر نیازمند ارتباط با جنس مخالف هم نباشید، همان‏گونه كه پاكى چنین اقتضاء مى‏كند و از جمله دستورهاى اكید ما همین است چه با ارتباط با جنس مخالف نیروى شهوانى تحریك مى‏شود و چون زمینه ارضاى صحیح نمى‏یابید به خودارضایى منتهى مى‏گردد بنابراین لازم است كه هرگز به سراغ ارتباط با جنس مخالف نروید و به هیچ شكلى با آنها ارتباط برقرار نكنید و همان‏گونه كه گذشت كاملاً متكبرانه رفتار كنید.
در پایان موفقیت شما دوست عزیز را در تمام مراحل زندگى از خداوند سبحان مسألت نموده و امیدواریم ما را از دعاى خیر خود فراموش نفرمایید.

www.parscloob.com منبع

WwW.Trk1.Mihanblog.cOm

ترجمه نماز سه شنبه 19 خرداد 1394
جهت رونق کاسبی پنجشنبه 4 دی 1393
خواص همه میوه ها و سبزیجات یکشنبه 30 تیر 1392
مضرات شراب! یکشنبه 30 تیر 1392
تاثیر سیگار و تنباکو بر اندام های بدن یکشنبه 30 تیر 1392
ضررها ی قلیان یکشنبه 30 تیر 1392
ضررها و راه های ترک خود ارضایی یکشنبه 30 تیر 1392
نکاتی درباره رابطه جنسی برای بیماران قلبی دوشنبه 25 دی 1391
آیا مسواک میتواند جایگزین نخ دندان شود؟ دوشنبه 25 دی 1391
عفونت مهم ترین تهدید کننده معده دوشنبه 25 دی 1391
آیا شما هم از سردرد رنج می برید؟ دوشنبه 25 دی 1391
برای حفظ سلامت دندان مصرف این ویتامین لازم است دوشنبه 25 دی 1391
آیا دهانتان دائما خشک می شود؟ دوشنبه 25 دی 1391
آیا زخم معده امانتان را بریده است؟ دوشنبه 25 دی 1391
درمان سرماخوردگی در طی یک روز دوشنبه 25 دی 1391
دانستنیهای پزشکی دوشنبه 25 دی 1391
بهترین دم كردنی ها برای رفع سرماخوردگی دوشنبه 25 دی 1391
مواد غذایی كاهش دهنده استرس پنجشنبه 21 دی 1391
استرس و راههای مبارزه با آن پنجشنبه 21 دی 1391
رابطه توکل به خدا با کاهش اضطراب پنجشنبه 21 دی 1391
راهکارهای کاهش استرس پنجشنبه 21 دی 1391
7 روش برای کاهش نگرانی و اضطراب پنجشنبه 21 دی 1391
بیماران قلبی پنجشنبه 21 دی 1391
سخنان زیبا شنبه 19 شهریور 1390
تست روانشناسی شنبه 13 فروردین 1390
آیا میدانستید ؟ ! شنبه 20 شهریور 1389
7 راه ساده برای افزایش قدرت تمرکز شنبه 20 شهریور 1389
تکنیک های تقویت تمرکز و حافظه شنبه 20 شهریور 1389
انسان های موفق چه خصوصیاتی دارند پنجشنبه 11 شهریور 1389
۴۰ عادت انسان های موفق جمعه 5 شهریور 1389
لیست آخرین پستها