آمار پزشکی - بهترین دم كردنی ها برای رفع سرماخوردگی

بهترین دم كردنی ها برای رفع سرماخوردگی

 

نوشته شده توسط:دکتر جایا

بهترین دم كردنی ها برای رفع سرماخوردگی
بهترین دم كردنی ها برای رفع سرماخوردگی

برای سرماخوردگی های ساده در فصل سرد، كدو حلوایی یك درمان مناسب است كه می تواند به صورت بخار پز به همراه كمی پودر نبات و دارچین مصرف شود. كدو حلوایی منبع مناسب ویتامین E، C و بتاكاروتن است كه همه آنها خاصیت آنتی اكسیدانی دارند.

فرهنگ نیوز:ابتلا به عفونت های ویروسی مجاری تنفسی فوقانی كه با نام عمومی سرماخوردگی شناخته می شود،‌ از شایع ترین بیماری هایی است.

سالی یکبار دست کم ، بیشتر افراد را در سراسر جهان مبتلا به سرماخوردگی می شوند و برای چند روز، فعالیت های روزمره مبتلایان را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

معجون های جادویی فصل سرد

در مكتب طب ایرانی، محور اصلی علائم و پیگیری روند درمان براساس نوع ترشحات مجاری تنفسی فوقانی تعریف می شود. منشأ اصلی این ترشحات مغز است و آنچه از مسیر بینی و چشم خارج می شود، «زكام» نام می گیرد و ترشحاتی كه به حلق و مجاری تنفسی تحتانی ریخته می شود، «نزله» نام دارد. نكته بسیار مهم و اساسی آن است كه بر اساس این تفكر باید تدابیری به كار برد كه در روزهای نخست سرماخوردگی كه خلط رقیق است، آن را غلیظ نماییم و برعكس در روزهای نهایی یا هنگام بروز عوارضی چون سینوزیت چركی و وجود اخلاط غلیظی كه دفع آنها مشكل است، خلط را رقیق و آماده دفع كنیم.

از منظر این طب، با توجه به اینكه زكام و ترشحات بینی و چشم، یكی از راه های دفع مواد ناسالم از بدن افراد است، چنانچه كوتاه باشد و منجر به ایجاد عوارض دیگری در بدن نشود، نباید جلوی آن گرفته شود. البته در صورتی كه فرد مبتلا به سرماخوردگی به علائمی هم چون تب و بدن درد شدید، چرك گلو و دیگر علائم عفونت باكتریال دچار شود، حتماً باید تحت درمان سریع پزشك قرار گیرد و به جز موارد ساده بیماری، از خود درمانی باید پرهیز كرد.

علائم بیماری در مراحل اولیه سرماخوردگی (نزله گرم) بیشتر شامل ترشحات رقیق و آبكی بینی و حلق، سوزش و خارش گلو و حلق، سرخی چشم ها، التهاب حلق و گرفتگی بینی و صدا است. چنانچه فرد مبتلا به سرماخوردگی از قوای جسمانی مناسبی برخوردار و آبریزش بینی و سرماخوردگی وی بدون علائم عفونت باكتریال باشد، بهتر است در طول مدت بیماری از سوپ و آش های ساده و گرم استفاده نماید و از مصرف نابجای آنتی بیوتیك ها پرهیز كند. با این اوصاف، بهتر است غذای اصلی در سه روز نخست، تنها سوپ جو رقیق با حبوبات بسیار اندك و سبزیجات فراوان باشد و بهتر است معده سبك نگاه داشته شود. در این زمان خوردن غذاهای سنگین، منع شده است.

دم كرده گل گاو زبان به شرط ترش نبودن، به خصوص در شروع علائم سرماخوردگی، به همراه كمی لیمو عمانی و مقدار كمی عسل یك دمنوش مناسب است. در نزله گرم (ترشحات رقیق و آبكی از بینی در ابتدای سرماخوردگی)، ریختن روغن های با طبع سرد مانند روغن بنفشه و روغن كدو، در بینی نیز توصیه می شود. اگر میزان ترشحات و رقت آن زیاد بود، می توان سبوس گندم را در سركه خیسانید و خشك شده را دود كرد و دود آن را استنشاق نمود. در صورت ریزش زیاد ترشحات به حلق، غرغره كردن آب انار یا آب عدس (آبی كه عدس در آن پخته شده) یا پوست و تخم خشخاش یا تركیبی از آنها مفید است. استحمام با آب ولرم در نزله گرم بسیار مفید است.

از تركیبات مناسب برای نزله گرم (پودر زكام گرم)، عناب، سپستان و تاجریزی ( یك و نیم واحد)، به دانه (یك واحد) و گل بنفشه،‌ نیلوفر آبی، شاتره و برگ كاسنی (دو واحد) است كه می توان آنها را مخلوط و نیمكوب كرد و روزانه دو تا سه نوبت پس از جوشاندن آن را میل نمود.

دم كردنی ها

دم كرده پونه كوهی و آویشن شیرازی در فصل پاییز و زمستان بسیار مناسب بوده، خاصیت ضد عفونی كنندگی داشته و برای سرماخوردگی نیز بسیار مفید است. این دمنوش را می توان با مقداری عسل مخلوط نموده و روزانه چند نوبت میل نمود.

كدو حلوایی

برای سرماخوردگی های ساده در فصل سرد، كدو حلوایی یك درمان مناسب است كه می تواند به صورت بخار پز به همراه كمی پودر نبات و دارچین مصرف شود. كدو حلوایی منبع مناسب ویتامین E، C و بتاكاروتن است كه همه آنها خاصیت آنتی اكسیدانی دارند.

زنجبیل

زنجبیل تازه از جمله گیاهان دارویی است كه تاثیر فوق العاده ای در پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی در فصول سرد دارد. این گیاه خاصیت ضد باكتری و ضد ویروسی داشته و یكی از بهترین محرك ها برای تقویت و افزایش توان سیستم ایمنی و دفاعی بدن محسوب می شود. این گیاه را می توان به عنوان مواد اولیه برای تهیه غذا در وعده های روزانه استفاده كرد و یا آن را به صورت دمنوش مصرف نمود.

شیرین بیان

مصرف ریشه گیاه شیرین بیان یكی از داروهای مناسب برای درمان سرفه های ناشی از سرماخوردگی است. توصیه می شود مقدار اندكی از ریشه شیرین بیان با اندكی آب جوشانده، سپس آن را با كمی عسل مخلوط كرده و نوشید. (البته تعیین میزان مصرف شیرین بیان باید با نظر پزشك انجام شود، زیرا زیاده روی در مصرف گیاه شیرین بیان عوارضی جدی را به دنبال دارد)

جوشانده

از دیگر داروهای گیاهی برای درمان سرماخوردگی، جوشانده گیاهان اسطوخودوس، پونه، نعناع و آویشن می باشد. برای تهیه جوشانده این گیاهان بهتر است میزان مساوی از هر گیاه را در ظرفی ریخته و دو لیوان آب به آن اضافه كنید. پس از جوشیدن آن را در چندین نوبت بنوشید.

آش

مصرف آش های ساده مثل اسپیدبا (اسفیدباج) برای بهبود حال افراد در این مرحله از سرماخوردگی می تواند مناسب باشد كه به راحتی با استفاده از برنج،‌ جعفری و گشنیز، كمی تره و شنبلیله، بال و گردن مرغ، كمی روغن زیتون، مقدار كمی نمك، زردچوبه یا زعفران، زیره و در صورت تمایل مقداری كدو آماده می شود.

درمان سرفه

جهت كنترل سرفه های خشك، می توان یك قاشق غذاخوری به دانه را در یك لیوان آب خیساند تا حالت ژله ای پیدا كند و هر چند ساعت یكبار، یك قاشق غذاخوری از آن را میل كنید. دانه های به را در دهان نگهدارید و لعاب آن را قورت دهید.

بهتر است در فصول سرد و به خصوص در موارد شك به بیماری سرماخوردگی از مصرف نوشیدنی های سرد اجتناب كرد.

نوشیدن یك تا دو لیوان دم كرده دارچین در طول روز سیستم دفاعی بدن را نسبت به ابتلا به سرماخوردگی و زكام مقاوم و ایمن می كند. در ضمن در نزله سرد (سرماخوردگی طول كشیده با ترشحات غلیظ و لزج، كه به سختی از مجاری تنفسی جدا می شود و می تواند بیشتر به رنگ سفید و كمتر به رنگ های زرد و سبز و تیره باشد) نیز از بهترین دمنوش ها است.

در این مرحله از بیماری، طب ایرانی پیش از هر چیز برای رقیق كردن و دفع اخلاط غلیظ بدن دست به كار می شود. بدین منظور، از بیمار خواسته می شود كه سر خود را بپوشاند و حتی آن را با كمك حوله ای كه گرم شده، گرم نگاه دارد. استفاده از بخور تركیبی از گیاهان دارویی شوید، بابونه، بومادران و آویشن و مرزنجوش برای درمان نزله سرد بسیار مفید و مناسب است.

همچنین نوشیدن یك فنجان از جوشانده صاف شده از این تركیب، هر چند ساعت یكبار، نیز به بیماران مبتلا به نزله سرد توصیه می شود. در كنار این موارد استفاده از غذاهای سبك از قبیل حریره سبوس گندم (تهیه شده از آب، سبوس گندم، نشاسته، كتیرا، روغن بادام و شكر و همچنین مصرف مغز بادام، روغن بادام شیرین و كره گاو) نیز توصیه می شود. همین طور نوشیدن جوشانده ای كه از گیاهانی چون زوفا، ریشه شیرین بیان و انجیر تهیه شده باشد، برای نرم كردن سینه مبتلایان به نزله سرد كه خلط های غلیظ دارند، مفید است.

http://trk1.mihanblog.com/

ترجمه نماز سه شنبه 19 خرداد 1394
جهت رونق کاسبی پنجشنبه 4 دی 1393
خواص همه میوه ها و سبزیجات یکشنبه 30 تیر 1392
مضرات شراب! یکشنبه 30 تیر 1392
تاثیر سیگار و تنباکو بر اندام های بدن یکشنبه 30 تیر 1392
ضررها ی قلیان یکشنبه 30 تیر 1392
ضررها و راه های ترک خود ارضایی یکشنبه 30 تیر 1392
نکاتی درباره رابطه جنسی برای بیماران قلبی دوشنبه 25 دی 1391
آیا مسواک میتواند جایگزین نخ دندان شود؟ دوشنبه 25 دی 1391
عفونت مهم ترین تهدید کننده معده دوشنبه 25 دی 1391
آیا شما هم از سردرد رنج می برید؟ دوشنبه 25 دی 1391
برای حفظ سلامت دندان مصرف این ویتامین لازم است دوشنبه 25 دی 1391
آیا دهانتان دائما خشک می شود؟ دوشنبه 25 دی 1391
آیا زخم معده امانتان را بریده است؟ دوشنبه 25 دی 1391
درمان سرماخوردگی در طی یک روز دوشنبه 25 دی 1391
دانستنیهای پزشکی دوشنبه 25 دی 1391
بهترین دم كردنی ها برای رفع سرماخوردگی دوشنبه 25 دی 1391
مواد غذایی كاهش دهنده استرس پنجشنبه 21 دی 1391
استرس و راههای مبارزه با آن پنجشنبه 21 دی 1391
رابطه توکل به خدا با کاهش اضطراب پنجشنبه 21 دی 1391
راهکارهای کاهش استرس پنجشنبه 21 دی 1391
7 روش برای کاهش نگرانی و اضطراب پنجشنبه 21 دی 1391
بیماران قلبی پنجشنبه 21 دی 1391
سخنان زیبا شنبه 19 شهریور 1390
تست روانشناسی شنبه 13 فروردین 1390
آیا میدانستید ؟ ! شنبه 20 شهریور 1389
7 راه ساده برای افزایش قدرت تمرکز شنبه 20 شهریور 1389
تکنیک های تقویت تمرکز و حافظه شنبه 20 شهریور 1389
انسان های موفق چه خصوصیاتی دارند پنجشنبه 11 شهریور 1389
۴۰ عادت انسان های موفق جمعه 5 شهریور 1389
لیست آخرین پستها
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو